Asa ca mai subtire cu scrisu' pe glob. Parerea mea!
miercuri, aprilie 29, 2009
Bucuresti - Cluj via Cluj !
Marti, opt dimineata. Bucuresti, soare puternic sunt fresh! Ora unspe' autostrada Bucuresti - Pitesti, 160 km/h, coafura rezista. Ora 13 parca, Manastirea Cozia, oala de lut, doua bucati. Ora cinspe Miercurea Sibiului, fasole cu ciolan, ficatul rezista (+ doua beri). Ora optispe, optispe si ceva Cluj, coafura rezista. Ora 21 primul live. Ora 22.30 - 23.30 al doilea. Ora unu, unu si un pic, parasim Clujul, coafura rezista noi nu prea. Escala la omeve, (+patru beri, de drum). Ora trei, trei dimineata, Bogata, near Brasov, escala, ciorba in paine. La dreacu' ! E inchis! Si cat isi dorea Valerica una... Alt omeve. Cafia, trei de zahar si doua de lapte. Am nisip in ochi si jegosii de pe contrasens xenoane! Serpentine. Nici coafura nu mai rezista! Ora sapte dimineata, "survolam" Otopeniul. Sapte si ceva ajungem la destina... la redactie. Opt, opt si ceva acasa. La mine! Fix 24 de ore, si o mie de kilometrii. Noua aem, somn de voie. 11, tot aem, tarr tarr, avem live la 12. Si maine la zece. Si vineri la zece, seara. Si miercuri la Cluj. A zis cineva Cluj?! La naiba... ba nu... la dreacu'! Asa le doresc si eu lor. Stiu ei care....
luni, aprilie 27, 2009
Ce faci de Cutremur?
O fi subiect de presa, ceea ce Antena si Realitatea ne-au demonstrat, o fi motiv de bascalie pentru unii, o fi panica, atatia romani au demonstrat asta, indiferent ce este, important e ca ceva se intampla. Italia apoi Romania, si, in timp ce scriam textul asta, Mexic. Se scufunda Planeta?! O luam in jos?! Si daca da, de ce?! Parca 2012 era "termenul limita"! Se grabeste Sefu'? In viata mea am prins ceva cutremure (pe ala din '77 l-am ratat la mustata). Pentru mine toate au fost la fel, mai putin ultimele doua. Penultimul, la cooperativa la etajul sase, dar zece ca inaltime. Ultimul acasa, la casa. Am strigat la Andreea "Ia copilul" si nu am ajuns decat pana la usa. Asa repede s-a terminat. Au cazut doar retelele de telefonie. Mai vine unu'? A fost asta un avertisment inaintea "celui mare" pe care tot il asteapta bizonii? Nu-mi pasa, sincer! Cutremure, gripa porcina, inundatii, boli, foamete, seceta, razboaie.... sunt de cand lumea si pamantul! Doar ca acum avem mai multe televiziuni. Apropos, cica in seara asta iar va fi cutremur in Romania! Ce faceti de cutremur?!?joi, aprilie 23, 2009
Traficantul de Droburi.
A trecut si Pastele asta. Deloc inspirat, ci doar din dorinta de a fi un fiu si un nepot bun, am ales sa petrec aceasta sarbatoare cu parintii la tara, la bunici. La Furculesti mai exact. Pe langa desele si lungile reprize de defectiune ale mamei mele, care nu doar ca ma scoteau din sarite, dar taia cheful de viata tuturor, pe langa certurile ca intre batrani ale bunicilor, eternele discutii "la un pahar" dintre tata si fratele lui, pe subiecte mereu "fierbinti" cum ar fi milioanele de hectare de pamant care vor ajunge mostenire, pe langa miliardele de intrebari ale celor o suta de rude: Cristinica mama, dar tu nu te mai insori?!!?, pe langa conditiile oarecum precare (a se citi wc. in fundu' curtii, spalat la lighean, sa.)
, pe langa slujba religioasa mai mult decat modesta, la o Biserica a carei renovare dureaza parca o vesnicie, pe langa toate acestea a fost frumossss! Plecasem din Bucuresti cu ideea mareata a lui Hilcke, sa pregatim un ied la protap. Mmmm, ne-am zis. Nici asta nu mi-a iesit. Adica de iesit a iesit, dar nu prea... Am luat un ied, l-am spalat, l-am parlit, l-am operat fara anestezie, apoi cu, l-am spalat cu vin, l-am tavalit prin mirodenii, am sapat o groapa, am improvizat un protap, am fript iedul, si am mancat! Mici! M-am intors acasa, bara la bara, cu mama pe bancheta din spate transformandu-se din pasager in pacient, vomand, bara la bara... Am ajuns acasa deprimat, nervos, trist... Hristos a Inviat! A trecut si Pastele asta!









, pe langa slujba religioasa mai mult decat modesta, la o Biserica a carei renovare dureaza parca o vesnicie, pe langa toate acestea a fost frumossss! Plecasem din Bucuresti cu ideea mareata a lui Hilcke, sa pregatim un ied la protap. Mmmm, ne-am zis. Nici asta nu mi-a iesit. Adica de iesit a iesit, dar nu prea... Am luat un ied, l-am spalat, l-am parlit, l-am operat fara anestezie, apoi cu, l-am spalat cu vin, l-am tavalit prin mirodenii, am sapat o groapa, am improvizat un protap, am fript iedul, si am mancat! Mici! M-am intors acasa, bara la bara, cu mama pe bancheta din spate transformandu-se din pasager in pacient, vomand, bara la bara... Am ajuns acasa deprimat, nervos, trist... Hristos a Inviat! A trecut si Pastele asta!









Biserica oairles!
"Nu sunt mai necredincios decat tine, doar ca sunt destul de inteligent incat sa mai pun si alte intrebari" i-am spus candva mamei mele. Mai exact in noaptea de Inviere, cand m-a acuzat de faptul ca ma amuzam in timpul slujbei. Nu e adevarat, pe cuvant! Nu ma amuzam, radeam! Desi satul bunicilor mei, Furculesti, nu e decat la 112 km de Bucuresti si 15 de Alexandria, e cam rupt de civilizatie. Tot ce numesc ei tehnologie in satul acela se rezuma la televiziunea prin cablu si telefonia mobila. Toti nea' Costicii si toate tantii Lenilii detin un telefon mobil si un Taraf tv. In schimb Biserica din sat detine tehnologie de ultima generatie. Adica cei de acum fac parte din ultima generatie ce foloseste aceasta tehnologie. Iata cum functioneaza clopotul wireless al Bisericii din Furculesti. In timpul slujbei din fata bisericii preotul citeste, apoi la un moment isi ridica usor privirea peste Carte, ii face usor cu ochiul tarcovnicului care, cu o miscare usoara a incheieturii scoate de la spate o lanterna in forma de pistol, apasa "tragaciul" , lumina ajunge in clopotnita unde clopotarul sef ( un betiv, dar ramane intre noi) vede raza de lumina si trage cu putere de sfoara, si... ding-dong, ding-dong. Acum am inteles de ce vin enoriasi si din satele vecine la Biserica din Furculesti. E oairles!
miercuri, aprilie 22, 2009
Vine omu' bea o sticla, sufla-n ea si... si cum era?!
Stiu ca nu am mai postat nimic "deosebit" in ultima vreme. Stiu ca sunteti usor dezamagiti. Ma voi revansa! Promit solemn! Am doar o perioda mai naspa. Timp am avut, dar nu mi-a ars de blog. A fost si sarbatoare asta... despre care am sa va povestesc. Pana atunci... amuzati-va! Va Ordon! Ma rog, va rog...
luni, aprilie 13, 2009
sâmbătă, aprilie 11, 2009
Size Does Matter! Parerea mea!
Se spune ma MARIMEA nu conteaza... Sanchi! Pana si culoarea conteaza. Parerea mea. Iata dovada! Diferenta dintre doi oameni de stat o face de fiecare data MARIMEA. De acord? MARIMEA tarii pe care o conduce. Se spune ca Presedintele Americii este cel mai puternic (MARE) om din lume. E normal, avand o functie MARE, ca tot ce detine sa fie MARE, puternic, convingator (armata de ex.). Daca Prima Doamna are dreptate si se refera la ce va ganditi voi (perversilor), Doamne fereste sa "ii se scoale lui" sa invadeze o tara ceva, sau sa se puna cu... pe cineva. Pe de alta parte, cealalta Prima Doamna, poate ca se refera la diametru... Sau poate, amintindu-mi un banc cu pescari.... "uite atat avea ochiu".. Ps. Imi cer scuze (preventiv) celor doi MARI oameni de stat, si mai ales serviciilor secrete ce ma vor cauta pentru acest articol, dar am vrut doar un subiect funny pentru blog si atat! Oricum, daca voi fi arestat pentru acest post am sa ajung MARE vedeta.... Fac ce fac si tot aduc vorba despre MARIME... Off!


Asemanarea dintre cei doi, si al nostru ar fi ca al nostru.... a calatorit mult pe MARE!
joi, aprilie 09, 2009
Adaugire la Atlasul de Mitocanie Urbana. By Litza.
PoPandarul de usi si bariere. Protectorus Inchipuitus. Il intalnim cel mai des la intrarea in institutii ale statului, dar si la firme private. Imbracat in uniforma scorojita, de cele mai multe ori mostenita de la colegu', mirosind a transpiratie, si inca avand sub unghii semnele unei vieti la tara sau in vecinatatea Bucurestiului, poPandarul duce o viata sociala foarte dezvoltata. Comunicarea cu restul speciilor se face de sus, si abia dupa ce in buzunarul lui asemenator cu cel al cangurului australian ajunge o mica gramajoara din fructele cu care acesta se hraneste, si anume bani. Fire modesta in cadrul familiei, pe teritoriul sau se considera rege. Stie tot, cunoaste toti sefii, te poate ajuta, sau dimpotriva ingropa. Simte mereu nevoia unei atentii sporite la adresa persoanei sale. PoPandarul de metrou, o specie nou aparuta, dar care se trage din poPandarul de usi si bariere, se crede protectorul si salvatorul tuturor speciilor, dar cand este incoltit se retrage umil. Ambele specii au un limbaj simplu compus din putine sunete si cateva zgomote. Cand interactioneaza cu alte specii, de cele mai multe ori ies invingatori, si asta nu datorita calitatilor intelectuale sau genetice, ci faptului ca avem nevoie de ei. Sunt mari consumatori de bere la pet si seminte (pe care uneori le consuma si in timpul servicului), iar hrana de baza in timp ce pazeste sunt mezelurile ieftine, asezonate pe ziarul de ieri, cu ceapa si paine. Cand sunt in grup comunica intre ei zgomotos, facand glume cu tenta sexuala la adresa femelelor din cu totul alte specii, la care ei nu vor avea acces niciodata. Odata cu avansarea in varsta, unele exemplare din specie devin mai serioase si cauta adapost in locuri mai linistite, cum ar fi sedii de firme, gradinite, sau farmacii. Raman totusi cu impresia ca, cel putin o data, vor salva de la extinctie restul speciilor.
http://www.radioguerrilla.ro/antimitocanie/page.php?id=1107
http://www.radioguerrilla.ro/antimitocanie/page.php?id=1107
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
