vineri, ianuarie 09, 2009

Mi s-a pus loPATA pe zapada !


Prima zapada pe anul asta a venit anul asta.Spre deosebire de cea de anul trecut care nu a venit deloc.Din pacate nici de nins numai ninge cum trebuie in tara asta.Mde...zapada de criza.Desi se lua si cu matura,am folosit ditamai lopata!Si asta pentru ca tata a tot facut misto de mine timp de o luna,de cand am achizitionat minunea de lopata."Nu vezi bah ca nu ninge?!Ti-ai luat lopata...ha ha!!"Asa ca Tataaaa...-Sic sic...uite ca a nins nitelus...si tot am folosit lopata...chiar daca am fortat putin termenul "folosit"!

Ce-i mai mica si mai mica,ca...factura lui Ionica?


Propun si alte "formule" de calcul a unor facturi,in functie de :
- numarul de neuroni
- marimea Iq-ului
- nivelul prostiei
- marimea prostatei
- gradul de "jmecherie"
- lungimea parului...de la subsuoara
- durerea in fund (a se citi kur)

marți, ianuarie 06, 2009

1-0 pentru EL !


Se pare ca "Barbosu' " nu doarme si are grija.Se pare ca perioada mea de "singur impotriva a orice" s-a intors impotriva mea.De cateva zile simteam ceva in neregula la mine,dar fiind obisnuit sa fie asa mereu nu am dat importanta.Se pare ca tot ce mi-a facut bine odata,sau ma rog de mai multe ori...acum isi cere tributul.Prea mi-a mers totul bine pana acum nu?Asa fericit eram incat chiar imi trebuia un dush rece (ha ha).Ceva rece am simtit.Am incercat sa ignor."Daca ignori durerea la un moment are sa dispara!" imi repetam obsesiv in minte, candva.De data asta nu ma durea.Frig si intuneric,nu neaparat in ordinea asta,si nimeni pe strada.E cam tarziu.Mai aproape decat un spital era o farmacie nu? Intru zambind,primesc doua zambete inapoi.Dracia aia de aparat mi se umfla pe mana.Bip,bip.Numai primesc niciun zambet.In schimb primesc o recomandare,una insistenta chiar.Sa fac o vizita la spital.La camera de garda mai exact.Aham...dau un telefon,fac un dus...si hai la hospital."Aveam tensiune mare si doamna de la farmacie m-a trimis la dumneavoastra.-Cat de mare?-Pai nu mi-a spus,dar mi-a aratat aparatul si pulsul era 130,record personal",glumesc eu.Asistenta nu ma crede si vrea sa se convinga.Pulsul 145.Record al spitalului.Descopar ca in afara de muzeu,se mai gaseste si aici batranul aparat de masurat tensiunea.Ce tare ma strange.Nu se multumeste cu atat.Facem si un EKG.Cine imi face si mie o poza pentru blog,asa legat cu fire, si clesti,si cabluri? Apare si doctorul.Hmm.. zice cu o mana in barba,iar cu cealalta tinand rezultatele mele, Tahicardie Ischemica.....nu stiu cum...Pai bine bah Nenea Domnu' Doctor asta puteam sa-mi dau si eu seama daca cautam pe Google..ce naiba?! Deci clar;SUNT BOLNAV DE INIMA ! Foarte tare! Alte noutati? Ce? Sa ma las de tigari,de bere si sa incerc sa ma odihnesc mai mult? DAAA! Doar am promis! DE LA ANU' !!!

luni, ianuarie 05, 2009

Piedone a dat mai multe tunuri!

Doamnelor si domnilor am dovada clara si irefutabila...celebrul Cristian Piedone Popescu a dat niste tunuri! Doua mai exact! De zapada! Am fost si eu la "derdelusul lui Pieodone" si pot spune ca dincolo de controversele legate de acest "proiect",ideea in sine imi pare foarte ok.Pentru copii e extraordinar.Sincer nu ma intereseaza daca exista (si sunt sigur ca exista) si alte interese la mijloc,dar am fost acolo si copiii s-au simtit extraordinar.Noi,cei mari,ne-am simtit bine doar pentru copii.Adevarat ca sunt lucruri destul de triste,cum ar fi...batranele si obositele carusele pentru copii,nelispsitul vin fiert rece,preturi de "contrabanda" parca,putine cosuri de gunoi....Multi taranoi,moldoveni si rromi (a se citi tigani).Mici intreprinzatori cu tot ce le-a venit lor in minte ca ar putea sa iti vanda.Numai cuvinte de lauda pentru cei care au adus "frumusetea" aia de Tiribomba....ultima oara am avut o experienta aseamanatoare in Norvegia,dar era inca odata ca marime.Adrenalinnnaaa!!!Din pacate de atunci nu-mi scade tensiunea,parca imi plesnesc tamplele.Maine merg la doctor.Deja sunt speriat.Si asta datorita tunurilor lui Piedone...

DISCOVERY RULES !

Icercati asta : http://dsc.discovery.com/tv/time-warp/video/interactive/interactive.html HAVE FUN !

duminică, ianuarie 04, 2009

In fata la Mec !


"Duminica e bine,pe la trei",zice Elena."Ochei",zic si eu.Oarecum temator intreb unde? "La Unirii"."La Unirii e bine,e central,ajung relativ usor,cu metroul..." gandesc eu repede.Apoi imi aduc aminte de unul din lucrurile pe care le urasc in Bucuresti! "NU in FATA LA MEC !!!",anunt eu pe un ton autoritar.Urasc pana si expresia "In fata la mec"!Am fost in orase mai mici,cum ar fi Bistrita,Petrosani,Vaslui,si....incredibil si ei au centru...dar au mai multe puncte de intalnire.De ce noi in Bucurestiul asta,in centrul orasului asta,atat de "enorm de mare" (vorba cuiva),avem atat de putina inspiratie,ca atunci cand stabilim unde ne vedem,parca nu stim decat un raspuns;"In fata la mec".Deja incep sa devin paranoic si sa "miros" o conspiratie la nivel mondial a celebrului lant de fast-food-uri.Asa ca propun sa formam un grup si sa boicotam "In fata la mec" ca loc de intalnire.Ochei?! Pentru cei care se baga...ne vedem luni..pe la 12.00....... IN FATA LA MEC......

sâmbătă, ianuarie 03, 2009

A doua ODA pe 2009


Locuiesc singur.... impreuna cu cele doua pisici ale mele,Pisi Mic si Pisi Mare.21 respectiv 24...Stiu una de alta,pentru ca sunt surori.Una la Floreasca,una la Municipal.Cea mica e mai noua,cea mare e mai zece.Din pacate si din nefericire a trebuit sa locuiesc in timpul sarbatorilor in apartamentul alor mei,la bloc.Am stat departe de pisicutele mele si asta m-a intristat si mai rau.Dar de departe cel mai greu mi-a fost sa suport din nou zgomotele si sunetele specifice locuitului la comun.Pe 31 dec. descopar o mica inundatie.Pana aproape de seara pata semana cu Fasia Gaza dupa bombardament.Vecinul "responsabil" de opera de pe perete nu colaboreaza deloc la remedierea problemei.Alti vecini care vin in vizita sub diferite pretexte si uita sa mai plece,se ofera sa ajute.Lasa! Vine si miezul noptii,trecerea dintre ani.Aceleasi petarde,artificii,tasnitori,jerbe luminoase....slab..A doua zi,spectacolul care se infatiseaza in gradinile si parcarile dintre blocuri imi accentueaza depresia post-revelion.Idiotul cu petarde,imi strica prima dimineata din noul an.Vecini care vin iar in vizita,nu i-am mai vazut de anul trecut,ce dor imi era de ei. 2 ian,ora 10.00; nu ma mai trezesc in zgomot de petarde ci in zgomot de bormasina si ciocan.Comunistilor! Fratele meu venise din tura de noapte.Nici nu stiam ca are atatea injraturi in vocabular.Eu ma imbrac si plec.In scara blocului doi eterni-fosti-comunisti-pensionari-barfitori discuta despre "criza mondiala" si despre ce "au anuntat la televizor".Las in urma locul unde mi-am petrecut o mare parte din viata si nu-mi pare rau.Aerul rece al diminetii de ianuarie imi mai taie din nervi.Totusi...dedic a doua ODA pe 2009...si traditionalul...tuturor fostilor mei vecini de la bloc!

La vremuri noi...tot NOI !

Sa traiasca domnu' Vantu! Aaa si La multi ani Ciprian! Iti dadu' tie Vantu prima,iti dadu'?!! O bauram noi,o bauram! Ieri Ciprian a schimbat prefixu' (si eu puteam sa jur ca faci 31,pustiule),azi ne doare capul.Cat am incercat sa fim mai multi,cat am sunat si insistat....pana la urma tot noi,vechea garda,indespartibilii,ne-am strans.Locatia aceiasi ca la fiecare strangere,"casa dragostei" also known as "la Lytza la Palat".Pentru Chistoc,pentru Eusebiu,care au fost invitati dar nu au putut veni,dar mai ales pentru cei care nu au fost invitati...: sic,sic ce marfa a fost...ofticati-va!!! Acum trebuie sa ma scuzati ma intorc la curatenie...e doar ora 14 si abia daca sunt la jumatate! Ps.Nico BELEA salata,senchiu!

vineri, ianuarie 02, 2009

Numai vad cu stanga...

Unul dintre lucrurile cu care m-am pricopsit in noul an,pe langa durerile de ficat,stomac si cap,si pe langa o "mica" intoxicatie ce a "erupt" pe unele zone ale pielii mele,mai este si urechea mea stanga.Bine, ea era acolo si anul trecut,dar nu asa.Acum e doar de design.Are rol strict estetic.Numai vad cu stanga....Cunoasteti expresia..."Ce bah esti intr-o ureche?"..ei bine eu o experimentez pe pielea,adica urechea mea...Foarte tare! Chiar sunt intr-o ureche..la propiu.Acum ma apuc sa scriu un anunt la ziar ; "Vand sistem audio 5.1....".Stiam eu ca 2009 e primul an din restul vietii mele...dar ma gandeam la cu totul altceva...Parea mea! CEE? Ati spus ceva??!